Урок української мови у 2 класі
( за системою розвивального навчання Д.Б. Ельконіна – Д.Д. Давидова)
Тема: Перевірка орфограм слабких позицій звуків в корні слова спорідненим
словом. Однозначні і багатозначні слова.
Мета: закріпити вміння перевіряти орфограми слабких позицій звуків в корні
слова спорідненим словом; сформувати поняття про однозначні та
багатозначні слова; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати
увагу, мислення, вміння порівнювати і аналізувати; виховувати
працездатність, самостійність, навчальне співробітництво при роботі в
парі.
Обладнення: Експериментальний робочий зошит №4 з української мови (Автори: Старагіна І.П., Перепелиця О.А., Сосницька Н.П.) схеми, картки для парної роботи та самостійної роботи.
^ Хід уроку
І Організація класу
Подаруйте посмішки собі, один одному, мені
Я дарую посмішку і вам
Радість допоможе у роботі нам
- Діти, я б хотіла щоб, урок української мови пройшов плідно і продуктивно, цікаво. Хочу, щоб ви були уважними, старанними, активними. Мені цікаво дізнатися, а які ваші побажання щодо уроку? (Відповіді дітей)
ІІ Ситуація успіху
- Діти, щоб ваші та мої побажання справдилися нам треба дуже гарно попрацювати. А народі кажуть «Навчання і труд поруч ідуть» Прочитайте це прислів’я. на дошці. Поясніть
^ Калігріфічна хвилинка
Запишіть це прислів’я в зошит, зверніть увагу на з’єднання букв. Враховуючи всі норми письма, запишіть каліграфічно.
Актуалізація опорних знань.
( за системою розвивального навчання Д.Б. Ельконіна – Д.Д. Давидова)
Тема: Перевірка орфограм слабких позицій звуків в корні слова спорідненим
словом. Однозначні і багатозначні слова.
Мета: закріпити вміння перевіряти орфограми слабких позицій звуків в корні
слова спорідненим словом; сформувати поняття про однозначні та
багатозначні слова; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати
увагу, мислення, вміння порівнювати і аналізувати; виховувати
працездатність, самостійність, навчальне співробітництво при роботі в
парі.
Обладнення: Експериментальний робочий зошит №4 з української мови (Автори: Старагіна І.П., Перепелиця О.А., Сосницька Н.П.) схеми, картки для парної роботи та самостійної роботи.
^ Хід уроку
І Організація класу
Подаруйте посмішки собі, один одному, мені
Я дарую посмішку і вам
Радість допоможе у роботі нам
- Діти, я б хотіла щоб, урок української мови пройшов плідно і продуктивно, цікаво. Хочу, щоб ви були уважними, старанними, активними. Мені цікаво дізнатися, а які ваші побажання щодо уроку? (Відповіді дітей)
ІІ Ситуація успіху
- Діти, щоб ваші та мої побажання справдилися нам треба дуже гарно попрацювати. А народі кажуть «Навчання і труд поруч ідуть» Прочитайте це прислів’я. на дошці. Поясніть
^ Калігріфічна хвилинка
Запишіть це прислів’я в зошит, зверніть увагу на з’єднання букв. Враховуючи всі норми письма, запишіть каліграфічно.
Актуалізація опорних знань.
Над якою темою ми працюємо? (Перевірка орфограм слабких позицій звуків)
Які способи перевірки орфограм ви знаєте? (Зміною слова, спорідненими словами, за словником)
Використати свої знання треба при виконанні наступного завдання.
Якось Плямс читав одну з Яринчиних книжок і натрапив на паперовий аркуш, на якому рукою Яринки було щось написано. Плямс не втримався і прочитав.
^ Спогади про літо
Літом я була на морі. Море таке чудове і гл_боке. Як було вес_ло плавати і пірнати! Пл_веш – за тобою бл_скуча ст._жинка.
Не дочитавши листа, Плямс зупинився. Яринка мабуть цей лист писала на початку 2 класу., бо не знала як перевіряються орфограми.
- Чи згодні ви допомогти Плямсику перевірити орфограми, які зустрілися у листі?
^ Робота на картках (самостійно, один учень за дошкою)
На картці записані слова з пропусками. Вам треба дібрати слово для перевірки орфограми слабкої позиції звука і записати слово без пропуску.
^ Перевірка робіт (фронтально)
Самооцінювання на чарівних лінійках.
ІІІ Постановка і розв’язання навчальної задачі.
Плямсику дуже кортить дочитати лист.
^ А одного разу після концерту мені вдалося отримати автограф від нашої зірки Ані Лорак. Вона мене навіть поцілувала!
Я ніколи не зможу забути цього літнього відпочинку.
Плямсик здивувався. А у нас на Плямсиді зірки ніколи не дають автограф, вони сяють далеко на небосхилі. Невже Яринка поцілувала зірку?!
- Діти, яку зірку мала на увазі Яринка у своїх спогадах? (відповіді дітей)
- А що мав на увазі Плямс? (відповіді дітей)
Перевіримо за допомогою тлумачного словника скільки значень має слово зірка
Як ви вважаєте, чому не виникло непорозуміння слово літо
Слово, яке має |
одне значення |
кілька значень |
Літо – найтепліша пора року між весною та осінню |
Зірка – 1. Небесне тіло 2.Про видатну людину 3.Геометрична фігура |
ОДНОЗНАЧНИМ |
БАГАТОЗНАЧНИМ |
Висновок. Слова, які мають лише одне значення називаються однозначними, а слова, що мають кілька значень, - багатозначними.
Фізкультхвилинка.
ІV Розв’язання конкретно-практичних задач.
Плямсик вже скоро рік як знаходиться на нашій землі. І він хоче дізнатися слово земля одно однозначне чи багатозначне. Спробуємо разом розібратися в цьому за допомогою малюнків.(відповіді дітей)
Земля – планета земля - грунтрідна земля
За допомогою тлумачного словника перевіримо, чи правильно ми визначили.
Діти, спробуйте зі словом земля скласти речення, щоб мало це слово різне значення. (діти складають речення і записують в зошит)
^ Робота в парах.
Олень, ручка, автобус, крило, глечик, голка
Визначити, які слова є багатозначними, а які однозначними.
1 учень виписує однозначні слова
2 учень виписує багатозначні слова
Перевірка (фронтальна)
Вправа37 ст.19
Прочитайте вірш Г.Бойка
Чому вийшов малюнок у Плямса таким кумедним? Про що не знає Плямс? Скільки значень має слово гребінець? За допомогою чого можна в цьому пересвідчитися?
Як ви вважаєте чи є щось спільне між гребінцем у птахів та гребінцем для розчісування волосся? Чим вони схожі?
Записати вірш, перевіряючи орфограми слабких позицій звуків.
Перевірка (фронтальна)
^ V Рефлексія
- Яке нове відкриття ми зробили на уроці?
- Які слова ми називаємо однозначними,а які багатозначними?
- А яких слів в українській мові більше однозначних чи багатозначних ? Відповідь на це питання ми спробуємо дати на наступному уроці.
^ VІ Домашнє завдання
Вправа 38 ст. 20
А зараз оцініть свою роботу на уроці. Кому на уроці все було зрозуміло, виконували кожне завдання впевнено візьміть веселе обличчя. Якщо було забруднення при виконанні деяких завдань візьміть обличчя невеселе. Кому було важко, не вдавалося виконати завдання візьміть обличчя сумне. Наклейте обличчя, яке ви вибрали на дошці. (Діти наклеюють «обличчя настрою»і вчитель визначає на якому рівні вони працювали)
Контрольна
роботапо темі “
Перевірка орфограм в закінченнях”
1 рівень
1.
Визначити,чи правильно учень перевірив орфограми в словах.Неправильні перевірки викресли.
Перцем – конем, печений – сухий,
просиш-біжиш, допоможе – допоможуть.
2.
Знайдіть
і підкресліть помилки.
Земове сонце мало грійе. Лапатий
сніх падае на землю.
2 рівень
3.
Виберіть
перевірне слово.Вставте пропущену букву.
Над площ.ю ( над землею ,над криницею ,над сушею);
добр.м ( милим, сухим, біжим);
нос.ть(біжить, носять, носи).
4.
Перевір
орфограми слабких позицій у поданих словах.Впиши букви на місці пропусків.
Бл_скуч_ми ,грош_й, круч_ю, сп_ть, воз_ть, сив_й.
3 рівень
5.
Запишіть
слова в два стовпчика. В перший – слова, в яких орфограми можна перевірити,в другий-
словникові слова.
Плачем землею синє кишеня черешнею
редиска бензин.
4 рівень
6.
Прочитайте
текст. Підкресліть орфограми.Випишіть слова з цими орфограмами.Поряд напишіть
перевірні.
Борсук – хижий звір. Зустріне жабу або
мишку – не пропустить. В землі дістане комах і дістає їх сильними лапами з
довгими кігтями.
Тема. Зміна слова як спосіб визначення закінчення
і основи слова
Слова, що мають одну форму числа
Мета:
-
вдосконалювати вміння учнів
визначати закінчення і основу слова
-
ознайомити із словами, які
мають одну форму числа
-
розвивати зв’язне мовлення
учнів, пам’ять
-
виховувати бережливе
ставлення до природи
Обладнання: зошити,
знаки, що вказують на форму роботи на уроці, картина для розвитку зв’язного
мовлення
Хід
уроку
|
І. Організаційна частина
II. Перевірка домашнього завдання
-
Які назви предметів одягу
та взуття ви записали?
-
Визначте закінчення в
словах-назвах предметів. Чи є слова з нульовим закінченням?
Каліграфічна хвилинка
Ук
жи ве ра
Ми живемо на Україні.
III. Мотивація
діяльності
-
Що ми вивчали на минулих
уроках?
-
Що називаємо закінченням?
-
А основою?
-
Чи вмієте ви виділяти
закінчення і основу?
-
Як визначити закінчення в
словах-назвах предметів?
IV. Постановка
навчальної задачі
Робота над усвідомленням того,
що є слова,
які мають одну форму числа. Кожний день ви ходите в
школу. Вчитеся, дізнаєтеся
багато цікаво... Але ви з нетерпінням
чекаєте канікул.
Плямс почувши слово канікули
замислився:
-
А чи є у слова канікули
закінчення?
V. Формування
нового способу дій
-
Що треба зробити, щоб
визначити закінчення в слові?
-
Змініть слово за числом.
-
Чи виконали завдання?
Чому?
Отже, слово канікули не
вказує на кількість предметів,
воно вживається тільки в множині.
Спробуйте змінити слово за
відмінками.
Є канікули
Немає канікул
Радий канікулам
Бачу канікули
Задоволений канікулами
Стою на канікулах
Поклич канікули
-
Яка частина слова
змінилася?
-
Як називається частина
слова, яка не змінилася?
-
Визначте значущі частини.
-
Чи любите ви пити молоко?
-
Ми можемо купити стакан
молока, літр молока, чи бідон молока. Яку кількість молока ми б не купляли ми
вживаємо слово молоко.
-
Чи вказує слово молоко на
кількість?
-
В якому числі ми його
вживаємо?
-
Чи можемо змінити за
відмінками?
VI. Фізкультхвилинка «Привітання пальчиків»
VIІ. Відпрацювання
нового способу дій
1. Робота з словами: сани, штани, ножиці.
-
Визначіть форму числа
даних слів.
-
Змініть слова за
відмінками і визначіть закінчення і основу.
2. Робота з підручником: вправа 10.
- Прочитайте
і відгадайте загадки.
- Що
допомогло вам їх відгадати?
3. Спишіть загадки і запишіть відгадки до них.
Оцініть свою роботу.
4. Випишіть із загадок слова-назви предметів і
визначіть в них закінчення і основу. Плямс теж виконував таке
завдання і в нього вийшов такий запис.
Вершник, на носі, ноги,
за вухами, окуляри.
- Чи
погоджуєтесь ви з Плямсом?
- Чи
допустив він помилки? Виправте їх.
- Чи
зустріли в даній вправі слова, які мають одну форму числа? Назвіть їх.
- Який
висновок можемо зробити?
VIIІ. Формування
контрольно-оцінювальних дій
1. Послухайте, які спостереження за приходом весни записав Плямс.
- Розгляньте
картину.
- Що
ви можете розказати про прихід весни? Чого не додав Плямс?
2. Бесіда про бережливе ставлення до природи.
IХ. Підсумок уроку
-
Що нового, цікавого
дізналися на уроці?
-
Назвіть інші слова, які
мають одну форму числа.
X. Мотивація
діяльності на наступний урок
- Запишіть речення:
Котик любить ласувати миш
ю.
-
Визначіть в словах-назвах
предметів закінчення.
-
Який голосний звук ви
записали в закінченні слова-назви миш ю?
-
На наступному уроці ми
будемо вивчати особливості вимови звуків у закінченнях слів-назв предметів.
XІ. Домашнє завдання
Вправа
11.Списати текст, виправити
помилки Петрика, визначити основи і закінчення слів-назв предметів.
|
Діти
аналізують виконане завдання, оцінюють свою роботу
Мотивація
діяльності на урок
Записую
слово на дошці
Вислухати
думки учнів. Вони повинні
усвідомити, що слово канікули
вживається тільки в
множині
Запис
на дошці
Фронтальна робота
Узагальнити, що дане слово вживається тільки в однині,
змінюється за
відмінками
Фронтальна робота
Слідкую
за правильною зміною слова
Фронтальна робота
Самостійна робота
Учні
оцінюють свою роботу за чарівними стрічками
Робота
в парах
Запис
на дошці. Учні аналізують роботу Плямса
Учні
повинні усвідомити, що є слова, які мають одну форму числа.
Зачитую
запис Плямса (вправа 11)
Діти
складають висловлювання про весну за допомогою
картини прикріпленої на дошці
Учні
добирають слова
Вислухати думки учнів
|
Дякую за ідею!
ВідповістиВидалити